Fakty i mity o ŁZS

Czym jest ŁZS?

ŁZS, czyli Łojotokowe Zapalenie skóry to bardzo częsta przypadłość z jaką zgłaszają się klienci do mojego gabinetu trychologicznego. Najczęściej ŁZS wywoływany jest przez drożdżaki z grupy Malassezia, które są naturalnym elementem naszej mikroflory.

Objawy tego schorzenia bardzo często nasilają się w okresie jesienno- zimowym. Objawem ŁZS jest silny świąd oraz łuszczenie się naskórka. Może pojawić się sypiący łupież. W zaawansowanym stadium choroby może również występować wypadnie włosów. Wokół tej przypadłości pojawia się wiele mitów. Jednym z nich jest ten, w którym jest mowa o tym, że można ją wyleczyć. Niestety nie. Jest to choroba przewlekła oraz nawrotowa. Kolejnym jest, że jest to choroba jest zakaźna. Absolutnie nie jest.

Co wywołuje łzs?

  • Nieodpowiednia praca jelit np.: SIBO
  • Helicobacter
  • Nietolerancje pokarmowe
  • Nieprawidłowe nawyki żywieniowe
  • Zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego
  • Niedobory
  • Długotrwały stres

Dzięki badaniu trichoskopowemu oraz odpowiednio przeprowadzonemu wywiadowi w gabinecie trychologicznym oraz współpracy z klientem, który dostosuje się do wskazówek jesteśmy w stanie osiągnąć sukces, czyli maksymalne wyciszenie stanu zapalnego.

Warto podkreślić istotę badania trichoskopowego, które pomoże zróżnicować ŁZS od łuszczycy, lub stwierdzić współistnienie obu tych przypadłości jednocześnie. Co często się zdarza. Klienci bardzo często trafiają do mnie po samodziagnozie, stwierdzając po prostu łupież lub swędzenie skóry głowy. Do tego dochodzi również niewłaściwa pielęgnacja, o której za chwilę.

            Najczęstszym trendem jaki obserwuje jest stosowanie tylko i wyłącznie szamponu na ŁZS. BŁĄD! Szampon stanowi jedynie ułamek całej pielęgnacji. Jest jej dopełnieniem, a nie kluczowym elementem. Najczęściej są to bardzo agresywne szampony złuszczające. Prowadzi to do zachwiania mikroflory na skórze głowy co finalnie prowadzi jedynie do pogorszenia stanu skóry głowy. Kolejnym jest bardzo mocno utrwalony mit, że suszenie skóry głowy szkodzi. Wręcz przeciwnie pomaga. W wilgotnym środowisku prędzej nastąpi nad reakcja naszej mikroflory. Więc jak powinna wyglądać wyglądać prawidłowa pielęgnacja?

Oczyszczanie skóry głowyàmycie skóry głowy(najlepiej dwoma szamponami, jednym oczyszczającym, a drugim pielęgnującym)àNAWILŻENIE skóry głowyàSUSZENIE

Przed ostatni z wymienionych jest kluczowym, a jednocześnie pomijanym elementem. Nawilżanie jest bardzo ważne jeśli chcemy zapobiegać nadmiernemu wyłuszczaniu naskórka.

Pamiętajmy, że dobrze dobrana pielęgnacja to 1/3 sukcesu. Należy ustalić przyczynę co wywołało u klienta tą chorobę. Zadbać o to, by przyczyna została wyleczona. Stosować suplementację, która jest niezbędna oraz stosować pięlęgnację. Należy pamiętać również o kontrolowaniu efektów w gabinecie oraz modyfikowaniu terapii jeśli zachodzi taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *