Łysienie androgenowe damskie – objawy, przyczyny, diagnostyka

Przerzedzenie włosów na czubku głowy to charakterystyczny objaw łysienia androgenowego typu żeńskiego. Przypadłość zazwyczaj występuje u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, choć może ujawnić się także w młodszym wieku. Mimo że objawy nie są tak dotkliwe, jak u mężczyzn, łysienia androgenowego damskiego nie wolno lekceważyć. Jak rozpoznać i leczyć ten rodzaj dolegliwości?

Czym jest łysienie androgenowe typu kobiecego?

Łysienie androgenowe damskie (zwane także łysieniem androgenowym typu kobiecego) to dolegliwość objawiająca się wzmożonym wypadaniem włosów – od czubka głowy aż po skronie. Ten rodzaj łysienia jest charakterystyczny także dla mężczyzn, którzy w wyniku nadprodukcji męskich hormonów płciowych w organizmie stopniowo tracą gęstość czupryny. Dolegliwość występuje również u kobiet, choć z mniejszą częstotliwością niż u płci przeciwnej – w takiej sytuacji można mówić o łysieniu androgenowym żeńskim.

Łysienie androgenowe typu kobiecego przeważnie dotyka kobiety po 55 roku życia – przed menopauzą lub w jej trakcie. Niekiedy objawy androgenowego wypadania włosów obserwuje się również u kobiet młodszych, co według specjalistów – wynika z uwarunkowań genetycznych.

Łysienie androgenowe damskie – przyczyny

Za główną przyczynę łysienie androgenowego u kobiet odpowiadają zaburzenia hormonalne związane z podwyższonym stężeniem w organizmie androgenów, czyli hormonów płciowych. Sprawcą wzmożonego wypadania włosów w wieku okołomenopauzalnym często jest testosteron. W wyniku nadmiaru testosteronu w organizmie dochodzi do degradacji mieszków włosów, czego następstwem jest osłabienie i stopniowe wypadanie włosów, ale mogą to być również inne zaburzenia hormonalne towarzyszące pacjentkom. Wśród nich wskazuje się na m.in. zespół policystycznych jajników, zaburzenia pracy jajników oraz nadnerczy, a także nowotwory. Dużą rolę sprawczą odgrywają również czynniki genetyczne.

Łysienie androgenowe u kobiet – objawy

Łysienie androgenowe żeńskie objawia się charakterystycznym przerzedzeniem włosów na czubku głowy. Przypadłość czasem ma postać stopniowo zwiększających się prześwitów skóry, które w następnym stadium łysienia zaczynają pojawiać się również poniżej czubka głowy. Włosy wypadają ze wzmożoną częstotliwością w sposób rozlany, a największą utratę gęstości można zaobserwować w części czołowej. Nie mniej linia włosów przy czole zostaje zachowana, a łysienie zajmuje największy obszar w kierunku czubka głowy i okolic ciemienia.

Jak zdiagnozować łysienie androgenowe u kobiet?

Rozpoznanie rodzaju łysienia wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, które pozwoli odróżnić ten typ przypadłości od innych schorzeń z cechami łysienia niebliznowaciejącego. Samodzielne zdiagnozowanie dolegliwości może być niemożliwe, dlatego przy narastającym problemie warto zgłosić się na konsultację trychologiczną. Specjalista zajmie się szczegółową oceną stanu skóry głowy i włosów, a także wykona badanie trichoskopowe. Dzięki niemu zyskasz więcej informacji dotyczących m.in. rodzaju włosów i skóry głowy, stanu mieszków włosów, uszkodzeń łodygi włosa, stanu odżywienia cebulek oraz poznasz typ łysienia.

W celu zweryfikowania przyczyn odpowiedzialnych za androgenowe łysienie damskie specjalista może zlecić wykonanie dalszych badań obejmujących m.in. morfologię krwi, poziom stężenia hormonów oraz cukru we krwi.

Łysienie androgenowe u kobiet – leczenie

Leczenie łysienia androgenowego żeńskiego dobiera się na podstawie przeprowadzonych wyników badań lekarskich. Jeśli w organizmie występują zaburzenia hormonów, terapia przede wszystkim będzie koncentrować się na wyrównaniu poziomu poszczególnych związków. W takim przypadku leczenie polega na przyjmowaniu preparatów farmaceutycznych doustnie (zazwyczaj są to leki blokujące receptory androgenowe, które ograniczają wpływ hormonów produkowanych w nadmiarze).

Łysienie androgenowe u kobiet można również zatrzymać i przywrócić gęstość włosów poprzez wykonanie zabiegów trychologicznych. W gabinecie specjalista skupia się przede wszystkim na zahamowaniu procesu miniaturyzacji włosów i wydłużeniu fazy prawidłowego wzrostu włosa (anagenu). W wyniku przeprowadzanych kuracji włosy, które nie uległy miniaturyzacji, zaczynają odrastać grubsze i we wzmożonym tempie. Każda terapia i zabieg dobierane są indywidualnie. Do zabiegów wykonywanych przy androgenowym wypadaniu włosów u kobiet w Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika we Wrocławiu należą m.in.:

  • dedykowane lotony (wcierki)  na porost włosów (np.Staminal System, Mediceuticals)
  • mezoterapia Molecular
  • osocze bogatopłytkowe
  • suplementacja proteoglikanami Nourkrin
  • zabiegi infuzji tlenowej i fototerapii

Czy łysienie androgenowe jest odwracalne?

Zdiagnozowane we właściwą porę łysienie androgenowe damskie można zahamować poprzez wyeliminowanie czynnika odpowiadającego za postępujący proces miniaturyzacji włosów. Korzystnie działają także symultanicznie wykonywane zabiegi służące poprawie stanu skóry głowy i kondycji mieszków włosowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *