Łysienie androgenowe u mężczyzn – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Z problem wzmożonej utraty włosów codziennie zmaga się wiele kobiet i mężczyzn. Rodzaj łysienia nie zawsze wynika z predyspozycji płci, jednak może być wywołany nieprawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego. Jeśli jesteś mężczyzną, a Twoje włosy wypadają w zawrotnym tempie, możesz mieć do czynienia z łysieniem androgenowym typu męskiego. Czym objawia się i jak wygląda łysienie androgenowe u mężczyzn?

Czym jest łysienie androgenowe typu męskiego?

Łysienie androgenowe to choroba, która występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. 

Ze względu na czynniki, które odpowiadają za jej aktywację, zdecydowanie częściej dotyka przedstawicieli płci męskiej. W wyniku nadprodukcji androgenów – męskich hormonów, które wpływają na rozwój narządów płciowych oraz charakterystyczne cechy płci dochodzi do wzmagającej się utraty włosów. Łysienie androgenowe typu męskiego dotyczy około 80% mężczyzn i pojawia się po okresie dojrzewania.

Głównym hormonem z grupy androgenów jest testosteron. Jeśli w organizmie nastąpi przemiana tego związku w dihydrotestosteron (DHT), czyli aktywną formę męskiego hormonu dochodzi do stopniowej miniaturyzacji (kurczliwości) mieszków włosowych. Skutkiem tego procesu jest skrócenie fazy wzrostu włosów oraz ich przedwczesne wypadanie.

Łysienie androgenowe męskie – przyczyny

Za łysienie androgenowe typu męskiego odpowiedzialne są predyspozycje genetyczne związane z reakcją organizmu na obecność DHT. Za ich powstanie w odpowiadają geny m.in. 5α-reduktaza, chromosom Y,  receptory androgenowe, czy czynniki wzrostu. Ryzyko wystąpienia zwiększa się w przypadku występowania łysienia u ojca, dziadka – zwłaszcza od strony mamy.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe u mężczyzn?

Łysienie androgenowe u mężczyzn cechuje charakterystyczny przebieg, który nie sposób pomylić z innym rodzajem schorzenia. Diagnostyka może sprawić problem w początkowym stadium choroby, jednak w miarę rozwoju łysienia można dostrzec zestaw cech typowych dla tej przypadłości. Na początku włosy stają się cieńsze i z większą częstotliwością wypadają z okolic czoła oraz skroni. Utrata kosmyków postępuje z okolicy ciemieniowej (czubka głowy) i kolejno włosy przerzedzają się ponownie od czubka głowy do części skroniowo-czołowej. W efekcie na głowie osoby dotkniętej schorzeniem tworzy się charakterystyczna korona z włosów pozostałych na potylicy oraz w mniejszym stopniu – w okolicach skroni.

Jeżeli nadal nie jesteś pewny czy to łysienie androgenowe typu męskiego, przeczytaj nasz artykuł poświęcony tematowi rodzajów łysienia u mężczyzn i odwiedź naszych specjalistów w gabinecie trychologii we Wrocławiu!

Łysienie androgenowe męskie – leczenie

W przypadku mężczyzn zmagających się z łysieniem androgenowym leczenie jest wskazane i skuteczne – przy szybkim rozpoznaniu objawów. Głównie stosuje się terapie suplementacyjną tzw. blokery łysienia androgenowego, których celem jest ograniczenie przemiany testosteronu w DHT. 

Zalecane jest też stosowanie lotionów tzw. wcierek na skórę głowy, które stymulują mieszki włosowe i przedłużają fazę wzrostu włosów. W Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika można zakupić dedykowane produkty, po uprzedniej konsultacji z trychologiem.

Co na łysienie androgenowe u mężczyzn?

W leczeniu łysienia androgenowego typu męskiego sprawdzają się również zabiegi wykonywane w gabinecie trychologa. Przykładem terapii wzmacniającej włosy, z której można skorzystać w Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika jest mezoterapia, osocze bogatopłytkowe, czy mezoterapia mikroigłowa. Poprzez ostrzykiwanie skóry głowy i stosowanie dedykowanych ampułek do łysienia androgenowego stymulowane jest mikrokrążenie, pobudzane są  komórki macierzyste oraz blokowany jest  wpływ DHT, dzięki czemu następuje redukcja wypadania i porost nowych włosów.

Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy warto leczyć?

Łysieniu androgenowemu mężczyzn warto przeciwdziałać, aby jak najdłużej cieszyć się gęstą i bujną czupryną. Dzięki właściwie dobranej terapii i wsparciu specjalistów przestaniesz odczuwać skutki nadmiernej utraty włosów z obszarów skroni i ciemienia. W naszym centrum skupiamy się na zahamowaniu procesu miniaturyzacji włosa (zmniejszeniu jego średnicy, czego skutkiem jest przerzedzenie), a następnie prowadzimy kurację wzmacniające i wspomagające odrost pozostałych włosów. W efekcie konsekwentnie wykonywanych zabiegów wydłużysz fazę wzrostu włosa i przywrócisz jej prawidłową długość.

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *