Trycholog kosmetyczny nie jest lekarzem od włosów.

W chwili obecnej jest wiele nieporozumień dotyczących trychologów i zakresu ich działania.Trycholog jest traktowany jak lekarz od włosów. Kim zatem jest trycholog i czy właśnie tak powinien się nazywać?

W Polsce nie ma specjalizacji medycznej o nazwie trychologia, nie ma również zawodu o nazwie trycholog. Leczeniem farmakologicznym przyczyn wypadania włosów oraz problemów skóry głowy zajmują się wyłącznie lekarze dermatolodzy, endokrynolodzy, czasami z udziałem ginekologów.

Specjalistyczną pielęgnacją skóry głowy i włosów zajmuje się trycholog kosmetyczny czyli osoba, która zdobyła wiedzę na specjalistycznych kursach trychologii kosmetycznej, na podbudowie wykształcenia medycznego (pielęgniarstwo, fizjoterapia) lub wykształcenia kosmetycznego (kosmetolog, technik usług kosmetycznych). Są to osoby świetnie przygotowane do wykonywania zabiegów takich jak mezoterapia, galwanizacja skóry głowy, laser biostymulujący czy inne zabiegi z wykorzystaniem aparatury do fizjoterapii i specjalistycznych dermokosmetyków. Trycholog kosmetyczny NIE JEST LEKARZEM i nie ma uprawnień do leczenia farmakologicznego. Działania trychologa kosmetycznego nie są leczeniem.

Innymi słowy działania w gabinecie trychologii kosmetycznej powinny tylko i wyłącznie wspierać terapię farmakologiczną prowadzoną przez lekarzy oraz przywracać prawidłowe warunki na skórze głowy poprz

Łysienie telogenowe

ez dobór odpowiedniej pielęgnacji. Niemniej trycholog kosmetyczny powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu anatomii i embriologii włosa, schorzeń skóry głowy, zależności wpływu hormonów na wypadanie włosów oraz cech około i między mieszkowych. Wiedza ta, wraz z prawidłowo przeprowadzonym wywiadem jest potrzebna do prawidłowej oceny stanu skóry głowy i włosów, prawidłowej oceny źródła problemu i doboru odpowiedniej trychoterapii. Trycholog kosmetyczny w oparciu o tę wiedzę sugeruje klientowi badana jakie klient powinien wykonać i do jakiego lekarza specjalisty powinien się w razie nieprawidłowości udać.

Zwracajmy uwagę na kompetencje trychologów kosmetycznych.

9 komentarzy

 1. Maria85 pisze:

  Pani Ilono
  Mam 29 lat I stwierdzono u mnie Poliestyczne zapalenie jajnikow wypadaja mi wlosy mozliwe ze z tego powodu bo mam zaduzy testosteron ginekolog przepisala mi wit e i naraya tabl antyk.
  Bylam na wizycie u trychologa ostatnio który powiedzial mi ze mam lojotok I lupiez tlusty oraz odwodniona skore glowy na kamerze bylo rowniez Widac jak by przekrzywione koncowki Pani u Ktorej bylam polecila mi peeling skory I kosmetyki kapyderm prosze o info jaka kuracje zastosowac moge peeling wykonac sama w domu dziekuje pozdr

  1. Ilona pisze:

   Odpowiedź wysłałam na Facebook.

 2. Emma pisze:

  Dzień dobry czy mogłabym mi Pani powiedziec kosmetyki z której firmy są lepsze, zdrowsze dla włosów ? KAPYDERM czy DSD DE LUX.
  Dla przykładu z której firmy odzywka bądź szampon ma lepszy skład przez co lepiej będzie wpływał na włosy.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 3. Emma pisze:

  Dzień dobry czy mogłabym mi Pani powiedziec kosmetyki z której firmy są lepsze, zdrowsze dla włosów ? KAPYDERM czy DSD DE LUXE.
  Dla przykładu z której firmy odzywka bądź szampon ma lepszy skład przez co lepiej będzie wpływał na włosy.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Ilona pisze:

   Niestety nie znam tych produktów, pracuję na Gestil Care Professional http://hairprof.pl/21-gestil-care-professional .

 4. Dorota pisze:

  Witam, moim problem jest silne przetłuszczanie skóry głowy. Jaki szampon pani poleca? Stosuję peeling skóry głowy. Pozdrawiam

  1. Ilona pisze:

   Polecam Tricoart, linia Dermasan do włosów przetłuszczających.

 5. Małgorzata pisze:

  Witam serdecznie,
  Borykam się z nadmiernym wypadaniem włosów od kilku lat. Włosów które wypada jest bardzo dużo są praktycznie wszędzie szczególnie przy myciu i suszeniu. Robiłam badania krwi żelazo, morfologię wszystko jest zawsze w porządku. Nie mam również problemów z tarczyca. Bardzo proszę o poradę w kwesti ampułek… czy tez tabletek. Moje włosy mimo iż są naturalne to są zniszczone i jestem zmuszona używać szamponów i odzywek do odbudowy struktury włosa.

  1. Ilona pisze:

   Jeżeli ma Pani jeszcze problemy prosze do mnie apisać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *