Łysienie telogenowe.

tricoŁysienie telogenowe jest schorzeniem wieloprzyczynowym. Przebiega w mechanizmie telogenowym co oznacza , że na komórki włosa w fazie anagenu działa czynnik o słabszym natężeniu skracając fazę anagenu na korzyść fazy telogenu.

Nadmierne wypadanie włosów i ich nie odrastanie zwane łysieniem jest za zwyczaj objawem. Może to być pierwszy objaw rozwijającej się dopiero choroby, na której pełne objawy zdarzy się nam poczekać kilka miesięcy albo lat (n.p. Hashimoto).

Najczęstszymi przyczynami łysienia telogenowego hormonozależnego są choroby ze strony tarczycy zarówno nadczynność jak i niedoczynność, jak również niestabilność układu hormonalnego ( u pań). Pcos i inne schorzenia jajników, choroby nadnerczy, wszystkie choroby w przebiegu których obserwujemy wzrost poziomu hormonów androgenowych lub spadek estrogenów. Choroba może być w pełni odwracalna, pod warunkiem prawidłowego odnalezienia przyczyny i pozytywnej odpowiedzi organizmu na leczenie. Niestety musimy sie uzbroić w cierpliwość bowiem odrost włosów w przebiegu łysienia telogenowego w zależności od przyczyny może trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat.

Bardzo ważnym krokiem na samym początku walki z łysieniem jest wykonanie odpowiednich badań krwi z których absolutnie konieczne są:
tarczyca: TSH, ft3, ft4, anty TPO, anty TG, USG,
hormony: androstendion, prolaktyna, DHEAS, testosteron wolny, estrogeny ( estradiol)
inne: żelazo, ferrytyna

Na podstawie dokładnego wywiadu, trychoskopii oraz wyników badań oceniamy wstępnie źródło problemu, sugerujemy klientowi wizytę u odpowiedniego specjalisty  i w między czasie wdrażamy trychoterapię. Żadne “cudowne środki” nie pomogą jeżeli nie będzie wykryta i prawidłowo leczona u lekarza specjalisty przyczyna wypadania.

Trychoterapia z użyciem preparatów trychologicznych takich jak lotiony, serum czy szampony, jest uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Poprzez delikatne ale skuteczne oczyszczanie, normalizację pracy gruczołów łojowych, silne nawilżanie czy odżywienie poprawiające dynamikę odrostu trychoterapia przywraca prawidłowe funkcjonowanie skóry, natomiast nie wyleczy przyczyny łysienia, trzeba o tym pamiętać.

Jeżeli masz problem z wypadaniem włosów, nie możesz zlokalizować przyczyny nie czekaj, umów sie ze mną na wizytę. Tel 604235110, gabinet Trychomedika ul. Bielska 37, 43-400 Cieszyn

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat łysienia telogenowego, zależności wypadania włosów od działania poszczególny hormonów i interpretacji wyników zapraszam Cię na moje szkolenie trychologiczne. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 604235110 i na stronie internetowej akademiatrychologii.pl.

2 komentarze

  1. Magda pisze:

    Witam, gdzie, u jakiego lekarza wykonuje się te badania? Pozdrawiam, Magda.

    1. Ilona pisze:

      Badania wykonuje się w laboratorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *