Ból skóry głowy – uciążliwy objaw podczas wypadania włosów

Ból skóry głowy zwany trichodynią często dokucza osobom cierpiącym na różne rodzaje łysienia. Jest to ból  o podłożu psychosomatycznym, podobny do bólu fantomowego ( po utracie kończyny). W wielu przypadkach ból nie towarzyszy żadnym widocznym zmianom skóry głowy.

Podczas badań przeprowadzonych przez Klinikę Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu (Szwajcaria) spośród 403 pacjentów badanych, u 20% kobiet i 9% mężczyzn odnotowano ból cebulek włosów bez względu na przyczynę i dynamikę łysienia. Jedynie u niewielkiej liczy badanych osób odnotowano teleangiektazje ( rozszerzone naczynia krwionośne) owłosionej skóry głowy, silnie skorelowane z bólem skóry głowy.

Jedna z teorii wyjaśniających źródło trichodynii mówi, że zakończenia nerwowe oplatające pusty mieszek włosowy wysyłają bodźce bólowe z powrotem do mózgu. Podejrzewa się, iż za ból odpowiedzialna jest wzmożona produkcja przekaźnika bólu, tak zwanej substancji P. Na chwilę obecną nie wiadomo dlaczego organizm wzmaga produkcję tej substancji.

Pomoc doraźna polega na pielęgnowaniu bolącej skóry bardzo delikatnymi preparatami oraz stosowaniu lotionu do bardzo wrażliwej skóry głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *