Hormonalne wypadanie włosów-jak sobie radzić?

Hormonalne wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić? – Biomedika.com.pl Wrocław

Zauważalna utrata gęstości włosów może sygnalizować problemy ze zdrowiem. Jeśli Twoje włosy wypadają we wzmożonym tempie przez dłuższy czas, warto bliżej przyjrzeć się funkcjonowaniu organizmu m.in. pracy układu hormonalnego. Wypadanie włosów na tle hormonalnym to często rozpoznawana przypadłość zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jakie hormony są odpowiedzialne za wypadanie włosów i gdzie szukać wsparcia?

Wypadanie włosów a hormony

Wypadanie włosów to naturalny proces związany z fizjologią organizmu – dziennie człowiek traci około 50-100 włosów, które wypadają w związku z zakończeniem ich cyklu wzrostu. Problemem jest wzmożona utrata gęstości w dłuższym okresie np. powyżej 4-6 tygodni. W takiej sytuacji warto poszukać przyczyn zaburzeń, które w wielu przypadkach bywają trudne do samodzielnego określenia. W dużej mierze do wzmożonej utraty włosów prowadzi kilka czynników, choć coraz większa liczba pojedynczych włosów pozostałych na szczotce może być następstwem nieprawidłowego poziomu hormonów.

Włosy wypadają, jeśli równowaga gospodarki hormonalnej zostanie zachwiana. Dzieje się tak ze względu na dużą rolę układu hormonalnego w procesie wzrostu i jakości włosów – od stężeń poszczególnych związków zależy m.in. grubość, tempo wzrostu oraz kolor kosmyków.

Jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów?

Układ hormonalny odpowiada za ilość oraz stan włosów, dlatego przy widocznej utracie gęstości, jednym z podstawowych zaleceń jest pomiar stężeń hormonów. Wśród podlegających badaniu związków chemicznych produkowanych przez organizm powinny znaleźć się m.in. hormony płciowe (androgeny) i hormony tarczycy.

Hormony tarczycy a wypadanie włosów

Hormony tarczycy to grupa związków chemicznych produkowanych przez tarczycę pod wpływem TSH (hormonu przysadki mózgowej). O korelacji między wzmożoną utratą włosów a nieprawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego mogą świadczyć nieprawidłowe wyniku poziomu m.in. tyroksyny, kalcytoniny oraz trójjodotyroniny (hormonów tarczycy).

W przypadku zbyt małej ilości tych hormonów w organizmie występuje niedoczynność tarczycy, której następstwem jest spowolnienie przemian metabolicznych. W efekcie proces wzrostu włosów trwa dłużej, następuje znaczne przerzedzenie ich ilości oraz pogorszenie kondycji. Jeśli gruczoły produkują hormony z nadmiarem – u wielu osób pojawia się nadczynność tarczycy, której skutkiem jest osłabienie włosów oraz wzmożone wypadanie.

Wypadanie włosów a hormony płciowe

Hormony płciowe to druga grupa związków chemicznych produkowanych w organizmie człowieka, których zaburzenia mogą prowadzić do problemów związanych z łysieniem. W głównej mierze wypadanie włosów związane jest z nadwyżką androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Nadmierna produkcja tych związków zarówno w organizmie kobiet, jak i mężczyzn często prowadzi do tzw. łysienia androgenowego, które objawia się postępującą utratą włosów z okolic skroni i czubka głowy.

Z tym rodzajem przypadłości najczęściej zmagają się mężczyźni po 40. roku życia, ale także kobiety w okresie menopauzy lub po urodzeniu dziecka. W ostatnim przypadku w czasie ciąży poziom estrogenów wzrasta w organizmie przyszłej mamy, a po rozwiązaniu gwałtownie spada, co często jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów po ciąży i po porodzie.

Jakie hormony zbadać, gdy wypadają włosy?

W przypadku podejrzenia wypadania włosów na tle hormonalnych warto wykonać badania sprawdzające w organizmie poziom m.in.:

 • estradiolu,
 • testosteronu,
 • androstendionu
 • DHEA-SO4,
 • progesteronu,
 • prolaktyny,
 • TSH,
 • fT3,
 • fT4.

Hormonalne wypadanie włosów – czy odrosną?

Nie można stuprocentowo stwierdzić, że włosy odrosną mimo podjęcia leczenia i kuracji wspomagającej ich wzrost. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, czynników oraz rodzaju dysfunkcji związanej z pracą układu hormonalnego. Przy wdrożeniu odpowiedniej terapii i wyregulowaniu poziomu hormonów w organizmie istnieją duże szanse na to, że włosy odzyskają początkową gęstość. Aby jednak jak najbardziej unormować cykl wzrostu włosa i przyspieszyć proces powrotu do bujnej czupryny, każda osoba zmagająca się z problemem nadmiernego wypadania powinna zasięgnąć specjalistycznego wsparcia.

Hormonalne wypadanie włosów – sposoby leczenia

Hormonalne wypadanie włosów można odwrócić poprzez podjęcie działań służących wyrównaniu stężeń hormonów odpowiedzialnych za ten proces. Istnieją dwie ścieżki leczenia:

 • terapia farmakologiczna
 • terapia trychologiczna.

Nieprawidłowy poziom hormonów w pierwszej kolejności należy wyregulować, co rzadko jest możliwe bez podjęcia leczenia z wykorzystaniem farmaceutyków. W tym celu podstawą do rozpoczęcia kuracji jest wizyta u endokrynologa lub innego specjalisty, który zleci wykonanie dodatkowych badań i zajmie się prowadzeniem pacjenta. Skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego jest terapia trychologiczna w gabinecie specjalisty, jakim jest trycholog, zajmujący się schorzeniami skóry głowy i włosów.

Zabiegi trychologiczne przy wypadaniu włosów na tle hormonalnym

Wypadanie włosów przez hormony można zahamować, korzystając ze specjalistycznych zabiegów trychologicznych. Ich celem jest pobudzenie mikrokrążenia skóry głowy, odżywienie cebulek włosów, uregulowanie pracy gruczołów łojowych oraz szybszy porost włosów. Przy nadmiernej utracie włosów sprawdzi się m.in. mezoterapia igłowa, mezoterapia skoncentrowanym tlenem, peptydowa terapia włosów, osocze bogatopłytkowe, terapia proteoglikanami czy infuzja tlenowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *