Łysienie Oraz Wypadanie Włosów – Prawidłowa Diagnostyka Problemów Utraty Włosów

Podstawą skutecznego leczenia zarówno wypadania włosów jak i łysienia jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, która pozwoli na zlokalizowanie przyczyny problemu. Biorąc pod uwagę fakt, że zarówno łysienie jak i wypadanie włosów mogą mieć różne podłoże, często wieloczynnikowe, ich diagnostyka również może składać się z wielu elementów. W poniższym artykule przedstawię podstawowe metody umożliwiające zlokalizowanie podłoża nadmiernej utraty włosów.

Trichoskopia – mikroskopowe badanie skóry głowy oraz włosów

Trichoskopia to podstawowe badanie, które powinna wykonać każda osoba mająca jakikolwiek problem z włosami czy skórą głowy. Trichoskopia polega na oglądaniu skóry głowy, mieszków włosowych, łodyg włosów oraz cebulek włosów za pomocą mikroskopu. Oceniając poszczególne elementy w trichoskopii używamy powiększenia od 20 do 200-krotnego. Czego więc możemy dowiedzieć się podczas takiego badania? Specjalista wykonujący trichoskopię ocenia szereg cech dotyczących zarówno mieszków włosowych, unaczynienia skóry głowy, wyglądu skóry głowy w przestrzeniach między mieszkami jak i cebulek i łodyg włosów. Zestawienie tych informacji pozwala często już na tym etapie ocenić rodzaj i typ wypadania włosów oraz łysienia jak również dokładnie określić ich przyczynę. Jeśli problem jest bardziej złożony, wymaga oprócz trichoskopii dodatkowej, poszerzonej diagnostyki o badania hormonalne i biochemiczne krwi, biopsję skóry głowy czy też nawet analizę pierwiastkową włosów. W tych bardziej złożonych przypadkach trichoskopia nie jest w stanie pokazać bezpośredniej przyczyny utraty włosów, ale doskonale ukierunkowuje osobę diagnozującą gdzie tej przyczyny dalej szukać i jakie badania jeszcze wykonać. Jeśli posiadasz problem z wypadaniem włosów lub łysieniem, korzystałeś/ korzystałaś już z pomocy dermatologów lub trychologów, ale nie zostało wykonane badanie trichoskopowe, niestety musisz wrócić do punktu wyjścia i poszukać gabinetu, który takie badanie wykonuje. Trichoskopia jest bezinwazyjnym badaniem, trwa z reguły około 30 minut. Może być wykonana za pomocą ręcznego dermatoskopu jak i specjalistycznych urządzeń przeznaczonych tylko i wyłącznie do trichoskopii.

Badania hormonalne oraz biochemiczne krwi

Badania biochemiczne i hormonalne krwi to uzupełnienie badania trichoskopowego w przebiegu diagnostyki problemów wypadania włosów oraz łysienia. Badań z krwi można wykonać wiele, zarówno tych hormonalnych jak i pod kątem niedoborów w organizmie czy chorób autoimmunologicznych w przebiegu których możesz mieć problem z utratą włosów. Nie sposób wykonać je wszystkie, dlatego zanim sam zaczniesz szukać poradź się specjalisty, dermatologa lub trychologa jakie badani a w twoim przypadku najlepiej wykonać. Przyczyna utraty włosów często tkwi w organizmie i nie sposób ją zlokalizować bez wykonania odpowiednich badań.

Biopsja skóry głowy razem z badaniem histopatologicznym

Biopsja polega na pobraniu kilkumilimetrowego wycinka skóry głowy razem z mieszkami włosowymi, który następnie oceniany jest przez histopatologa. Biopsja pozwala nie tylko oglądnąć skórę głowy i mieszki z zewnątrz, ale również zajrzeć „do środka”. Biopsja nie jest standardowym badaniem wykonywanym przy każdym problemie wypadania włosów czy łysienia. Jest ona wykonywana jako badanie wspomagające wtedy kiedy cechy trichoskopowe nie są jednoznaczne i osoba diagnozująca ma wątpliwości z jakim dokładnie typem łysienia i wypadania włosów ma do czynienia. Biopsja pozwala na ostateczne zdiagnozowanie problemu w każdym przypadku kiedy pozostałe badania nie dały nam jasnej odpowiedzi.

Analiza pierwiastkowa włosów

Analiza pierwiastkowa włosów powinna być tak właściwie wykonana w przypadku każdej osoby borykającej się z utratą włosów. Dlaczego? Dlatego, że doskonale pokazuje nam stan odżywienia naszego organizmu a od tego stanu ściśle uzależniona jest kondycja naszych włosów. Analiza pierwiastkowa włosów doskonale ocenia niedobory w naszym organizmie i pozwala na indywidulane dostosowanie do potrzeb naszego organizmu zarówno diety jak i suplementacji. Nie jest to duże zaskoczenie, że pogorszenie stanu włosów, ich nadmierne wypadanie, przerzedzanie się włosów i łysienie w wielu przypadkach ma podłoże w nieodpowiednim odżywianiu oraz braku odpowiedniej suplementacji. W takich właśnie przypadkach analiza pierwiastkowa włosów jest niezbędnym elementem diagnostycznym. Jest to badanie bezinwazyjne, polega na pobraniu 200-300mg włosów z okolicy potylicznej skóry głowy a następnie przeanalizowaniu składu pierwiastkowego włosów w specjalistycznych laboratoriach. Kluczem sukcesu prawidłowego wykorzystania tego badania jest natomiast umiejętna interpretacja wyniku i umiejętne dostosowanie diety oraz suplementacji.

Jak widzimy diagnostyka wypadania włosów i łysienia, często wymaga podjęcia wielu kroków i wykonania szeregu badań. Celem gabinetów trychologicznych jest pomoc osobom borykającym się z problemami utraty włosów i precyzyjne zlokalizowanie przyczyny.

Edyta Pawluś – trycholog, kosmetolog. Właściciel jednego z pierwszych w Polsce gabinetów trychologicznych Centrum Zdrowego Włosa z siedzibą w Krakowie.

Trycholog Kraków – https://centrumzdrowegowlosa.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *