• Autor: admin
  • 29 czerwca 2021

Łysienia – największe wyzwanie w gabinecie trychologicznym.

Zmiany zachodzące na owłosionej skórze głowy, związane z utratą gęstości i grubości włosów jak również zmiany zabarwienia czy struktury włosów, są objawem wielu chorób toczących się w naszym organizmie, niedoborów lub zatrucia. Tkanka macierzy włosa jest obszarem bardzo delikatnym, reagującym bardzo szybko na tego typu dysfunkcje.

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym. W procesie tym na miejsce włosa, który zakończył życie, wyrasta nowy włos. W wyniku zmian zachodzących w organizmie może dojść do sytuacji, kiedy wystąpi zachwianie równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrostem. Pojawiają się przerzedzenia, nie możemy już ułożyć fryzury, która efektywnie zamaskuje ubytek. Wówczas mówimy o łysieniu. Są również sytuacje, gdzie w wyniku zmian sezonowych (wiosną czy jesienią) lub po porodzie włosy wypadają nadmiernie, ale stosunkowo szybko dochodzi do uzupełnienia ubytku. W tym artykule zajmiemy się pokrótce tematem łysień.

Łysienia zasadniczo dzielimy na dwie podstawowe grupy: łysienia bliznowaciejące – nieodwracalne i niebliznowaciejące. Rolą trychologa, nie będącego lekarzem jest odpowiednia analiza stanu w jakim przychodzi klient i w przypadku podejrzenia łysienia bliznowaciejącego natychmiastowe odesłanie do lekarza specjalisty. Następnie lekarz specjalista powinien podjąć diagnostykę w kierunku chorób przebiegających z łysieniem. Tylko prawidłowe rozpoznanie choroby, która zapoczątkowała łysienie bliznowaciejące, leczenie jej oraz opanowanie stanu zapalnego może zagwarantować sukces jakim jest zahamowanie postępowania łysienia. Niestety w przypadku łysień bliznowaciejących nie jest możliwe odzyskanie włosów utraconych.

Odmienną sytuację mamy w przebiegu łysień niebliznowaciejących, które w większości przypadków są odwracalne. Do takich łysień zaliczamy łysienie telogenowe przewlekłe (które zwykle u kobiet jest łysieniem wieloprzyczynowym), łysienie anagenowe (n.p. po chemioterapii lub po leczeniu methotrexatem) czy plackowate. Ewenementem jest tu łysienie androgenowe, będące łysieniem androgenozależnym, które z uwagi na swoje genetyczne podłoże jest łysieniem bardzo trudnym w leczeniu.
Analogicznie jak w przypadku łysień bliznowaciejących, najważniejsze jest odnalezienie przyczyny oraz ustalenie mechanizmu w jakim łysienie przebiega.

Co powinniśmy zrobić kiedy zauważymy problem na swojej głowie?

Przede wszystkim udać się do specjalisty w celu rozpoznania przyczyny problemu, a następnie jej leczenia. Z uwagi na to, że bardzo wiele osób z problemami łysienia zgłasza się w pierwszej kolejności do trychologa, należy wybrać takiego, który dysponuje szeroką wiedzą w tym zakresie i współpracuje z lekarzami różnych specjalności.

Drugim etapem jest przywrócenie równowagi biochemicznej skóry głowy. Możemy to osiągnąć preparatami trychologicznymi poprzez oczyszczenie skóry głowy, stabilizację łojotoku czy redukcję łupieżu. Niebagatelną rolę podczas trwania problemu związanego z łysieniem odgrywa pobudzanie krążenia skóry głowy. Krążenie pobudzamy za pomocą preparatów ze składnikami rozszerzającymi naczynia krwionośne, równolegle stosując pobudzające masaże podczas pielęgnacji w domu.

Trycholog wykonując zabiegi w ramach head spa, wykorzystujące hydroterapię, światłoterapię czy aromaterapię, zapewnia klientowi maksymalne rozluźnienie i relaks, uspokajając równocześnie jego myśli. Jest to niezwykle istotne podczas etapu bardzo silnego wypadania włosów, zwłaszcza u kobiet, które bardzo często są bliskie załamania nerwowego czy depresji. Podczas takich zabiegów trycholog, oprócz elementów relaksu i pobudzania skóry głowy, zadba również o doskonałą kondycję łodygi włosa.

Bardzo istotnym elementem terapii trychologicznej jest wprowadzenie odpowiedniej diety i suplementacji, którą trycholog ustala w zależności od potrzeb, najczęściej po konsultacji z dietetykiem.

Warto również zapytać trychologa o grupy wsparcia dla osób z problemem łysienia.

Jak widzimy, w dzisiejszych czasach jest wiele możliwości walki z łysieniem czy nadmiernym wypadaniem włosów. Możemy skorelować nasze działania trychologiczne z odpowiednim leczeniem farmakologicznym, uzyskując świetne efekty. Warunkiem powodzenia jest wizyta u odpowiedniego specjalisty, oraz odpowiednia pielęgnacja skóry głowy wysokiej jakości, naturalnymi preparatami trychologicznymi, pamiętając o tym, że każda kuracja powinna trwać co najmniej trzy miesiące. Wymaga to często ogromnej cierpliwości i dużego samozaparcia.

Ilona Junga założyciel i wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, trycholog z wieloletnim doświadczeniem, szkoleniowiec w Akademii Trychologii, właścicielka gabinetów Trychomedika w Cieszynie i Katowicach, wyłączny dystrybutor naturalnych kosmetyków trychologicznych Tricoart.
https://trychomedika.pl/ http://akademiatrychologii.pl/ http://tricoart.pl/